06 Az oroszlánok verme
Dániel szeminárium
Dániel könyve 6. fejezet
AZ OROSZLÁNOK VERME
1.) Milyen kitüntetésben volt része Dánielnek? Dán 6:1-3.
_________________________________________________________
Gondold el, Dárius egy babiloni hivatalnokot helyezett magas pozícióba. Ráadásul ez a hivatalnok eredetileg zsidó fogoly volt. - Hasonló dolog elképzelhetetlen lenne a mai világban. Dárius látta, mennyire ragaszkodott Dániel az igazsághoz, becsületes és tökéletesen őszinte volt. Valóban olyan benyomást gyakorolt a királyra, hogy az egész ország fölé helyezte őt. Érthető, hogy a perzsa hivatalnokok nem voltak túl boldogok emiatt.
2.) A perzsa főemberek mindenképpen hibát akartak találni Dánielben, végül mihez folyamodtak? Dán 6:5.
_________________________________________________________
3.) Milyen ötletük volt a hivatalnokoknak, amivel Dáriust teljesen megtévesztették? Dán 6:6-9.
_________________________________________________________
Nyilvánvaló, hogy a királynak tetszett ez a látszólag hízelgő ötlet. Annyira hatott rá, hogy elfelejtette, hogyha egyszer valamit törvénybe iktattak, azt nem lehet megváltoztatni.
4.) Mit tett Dániel, amivel gyakorlatilag aláírta a halálos ítéletét? Dán 6:10.
_________________________________________________________
Megtehette volna, hogy 30 napig valahol másutt imádkozik, de nem változtatott szokásain. Továbbra is – ”amiként azelőtt cselekedett” – naponta háromszor imádkozott emeleti szobájában, ahol az ablakok éppen Jeruzsálem felé néztek.
Dániel imádkozási szokása zsidó neveltetéséből származott. A korai keresztények is valószínű, hogy így imádkoztak.
5.) Hogyan reagált a király, amikor ráébredt, hogy Dániel áthágta a frissen született törvényt? Dán 6:14.
_________________________________________________________
Miután a főemberek látták, hogy Dániel Istenéhez imádkozik, testületileg a királyhoz vonultak, és megerősíttették vele az új törvényt, aztán bevádolták, hogy minimum háromszor megszegte azt. Nyilvánvaló, hogy Dárius nagy tisztelettel viseltetett Dániel iránt, hiszen a Biblia is állítja, hogy mindent megtett, hogy ”Dánielt megszabadítsa, és napnyugatig törekedik őt megmenteni." (Dán 6:14.)
6.) A hivatalnokok figyelmeztették a királyt a törvény változtathatatlan voltára, így Dárius kiadta a halálos ítéletet. Mit mondott Dánielnek, mikor elévezették? Dán 6:16.
_________________________________________________________
Dániel csodálatos tanúbizonyság volt e pogány király számára, hogy ki tudta mondani ezeket a szavakat. Egy 84 év körüli öregember, aki 67 éve idegen földön élt, még mindig bátor és őszinte szívvel szolgálta Istenét. A Biblia szerint azon az éjszakán a király nem tudott aludni, annyira aggódott öreg barátjáért.
7.) Mit tett és mondott a király kora reggel? Dán 6:19-20.
_________________________________________________________
Figyeld meg Isten nagyszerű emberének a válaszát! "Az én Istenem elbocsátá az ô angyalát, és bezárá az oroszlánok száját, és nem árthattak nékem; mert ártatlannak találtattam őelőtte." (Dán 6.22.) Az ember, aki egy igaz, Isten szerinti életet él, bizonyság mindenkinek - pogányoknak, királyoknak, istenteleneknek egyaránt. Valakire pozitívan hat ez a bizonyság, mint Dáriusra; másokra negatívan, ahogy a hivatalnokokra is, akik el akarták tenni Dánielt az útjukból.
8.) Mi történt az emberekkel, akik Dánielt bevádolták? Dán 6:24.
_________________________________________________________
9.) Hogyan hangsúlyozza ez a fejezet, hogy Isten kezében van minden? Dán 6:26-28.
_________________________________________________________
Mint az előző fejezetekben, Isten most is akkor lép be, mikor már úgy tűnik, hogy minden elveszett. A kocka fordul, és azok, akik Istent félik, felemeltetnek, és Isten neve felmagasztaltatik.
EGY KIHÍVÁS
Ahhoz, hogy mi is bizonyságot tehessünk, mint Dániel, meg kell tanulnunk úgy imádkozni, ahogy ő imádkozott. A kihívás az, hogy olyan erős kapcsolat épüljön ki köztünk és Jézus között, ami arra késztet minket, hogy bátran tanúskodjunk Róla, minden körülmények között.
A 6. fejezet párhuzamai
1. A 6. és a 3. fejezet témája hasonló. Mindkettő az istentiszteletről szól, és arról, hogy akik Istent követik, még a halálból is megszabadulnak.
2. De van néhány különbség:
a) A 3. fejezet egy pozitív parancsot tartalmaz. Amint a zene megszólalt, az összegyűlt hivatalnokoknak térdre kellett esni, és imádni az állóképet. Ehhez képest a 6. fejezet egy negatív parancsot mutat be; senki sem imádhat semmiféle Istent, csak a királyt.
b) Amikor Nabukodonozor a 3. fejezetben felállíttatta az állóképet, nem is gondolta, hogy ezzel felhívja a figyelmet a zsidókra. Ez egy általános nyilatkozat volt, amely az egész gyűlést érintette. A 6. fejezetben lévő törvény csak Dániel számára volt csapda.
Emlékezzünk, hogy a Dániel könyve történetei megmagyarázzák a látomásokat. Dániel könyvének látomásai egy olyan hatalmat mutatnak be, amely a szentek ellen hadakozik (Dán 7:21,25.) Emlékezzünk, hogy a Jel 13. fejezete olyan hatalmat mutat be, amely törvényeket készít, hogy a világ a gonoszt imádja. (Jel 13:12,15.).
Kétfajta törvény születik; egy általános határozat, amely mindenkire érvényes, a másik kifejezetten azoknak, akik az igaz Istent akarják követni. (Jel 14:7.)
3. Bármire gondolunk is a 6. fejezet tanulmányozása közben, az biztos, hogy Dániel - vádlói szemében hibátlan, tökéletes ember. Istentisztelete miatt szembe kell néznie a halálos fenyegetéssel. Mint a 3. fejezetben, úgy itt is nagy hatása van az imának. A Jelenések könyve 13. fejezetében arról olvashatunk, hogy a Dániel 3. és 6. fejezetének eseményei meg fognak ismétlődni.
4. Összegezve:
- Dániel, Isten népének egy típusát mutatja be.
- Egy vallási - politikai szövetség látható a háttérben.
c) Ártatlannak találtatott Isten és az emberek szemében.
d) Dániel szembekerül egy törvénnyel, amely az istentiszteleti szabadságát veszélyezteti, melynek áthágása halálbüntetéssel jár.
e) A törvény kifejezetten Dániel ellen szól (Lásd Dániel Isten népének szimbóluma)
f) Dániel nem áll félre, tovább folytatja, azt, amit eddig is tett.
g) Dániel megszabadul és győzedelmeskedik. A kocka megfordul, és ellenségei semmisülnek meg.